Alman Kurdu ve Genel Özellikleri

Yazar:

Alman kurdu (Alman çoban köpeği), Alman Çobanı veya K9 köpeği olarak da bilinen bu ırk akıllı, sadık, cesur bir bekçi ve sevecen bir aile köpeğidir. 1800’lü yılların sonlarına doğru Almanya da geliştirilen Alman kurdu sıkı seçimler ile saflaştırılmış ve kısa sürede bilinen ve aranılan ırklar arasına girmiştir.

Birinci dünya savaşı sırasında Alman ordusunun vazgeçilmez bir parçası olan Alman kurdu II. Dünya savaşı sırasında asker köpek olarak oldukça popülerlik kazanmıştır. Savaş sonrasında eve dönen askerler tarafından götürülerek İngiltere ve Amerika da yetiştirilmeye başlanan ve çok beğenilen bu ırk almanlarla savaşmış olan İngilizler tarafından “Alman” adını anmamak ve Almanlara paye vermemek için Alsatian (Alsas) olarak adlandırılmıştır. Uzun yıllar boyunca İngiliz yetiştiriciler tarafından Alsas ırkının, Alman kurdundan farklı olduğu savunulmuş olsa da aralarında hiçbir fark yoktur. Savaş sonrasında ırkın adı yine Alman Çoban köpeği olarak kabul edilmiştir.

İlk rehber köpek olma ünvanını elinde tutan Alman kurtları günümüzde hala Amerikan Kennel Club (AKC) tarafından hazırlanan dünyanın en iyi 50 köpek ırkı listesinde ilk 3. köpek olarak açıklanmıştır. Oldukça fazla tercih edilen bu ırk pek çok konuda yeteneklidir.

Alman Kurdu ve Irk Özellikleri

Geniş, kaslı ve güçlü bir vücuda sahip olan Alman kurt köpeği, büyük ırk grubuna ait bir çoban köpeğidir. Dişileri erkeklerine göre biraz daha küçüktür. Erkek Alman kurtları 60 – 65 cm yüksekliğe ve 40 kg ağırlığa erişebilir. Dişileri ise 50 – 55 cm yüksekliğe ve 30 – 35 kg ağırlığa erişebilmektedir.

Büyük bir köpek ırkı olan bu köpeğin gösterişli bir görünümü vardır. Adaleli güçlü ve ağır vücut yapısına karşın oldukça çeviktir. Başı vücudu ile orantılı ve iridir. Her zaman koyu renkli olan badem şeklindeki gözleri zeki bir ifadeye sahiptir. Burun ucu çıkıntılıdır ve daima siyah renklidir. Çenesi oldukça güçlüdür.

Alın kısmı hafifçe dışa doğru çıkıntılıdır. Kulakları kafanın hemen üzerinde ve diktir. Kulakların dik olması özellikle aranılan bir özelliktir. Ancak bu durum Alman kurdu yavrusu için altı aylık olana kadar geçerli olmayabilir ve kulaklar kıvrık olarak kalabilir.

Sahibiyle ve aile ile birlikte zaman geçirmekten çok hoşlanır, çocuklar ile arası çok iyidir ve iyi bir çocuk bakıcısıdır.

Geniş ve güçlü omuzları, geniş bir göğsü olan Alman kurdunun arka bacakları da oldukça kaslı bir yapıya sahiptir. Vücudun arka kısmı ön kısmına göre daha alçaktır. Uzun ve tüylü kuyruğunu genellikle aşağıda tutar.

Bahsettiğimiz bu özellikler ırkın köpek kulüplerince kabul görmüş standart özellikleridir ve Alman kurdunun satış fiyatlarını önemli ölçüde etkilemektedir.

Alman kurdu fiyatları pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle sertifikalı Alman kurdu yavrusu fiyatı biraz daha yüksek olabilmektedir. Ancak daha sağlıklı bir köpeğe sahip olabilmek için ailesi, soy ağacı belli bir Alman kurdu yavrusu tercih etmelisiniz.

Alman Kurdunun Karakteri

Sert görüntüsüne karşın, sevecen, neşeli  bir karakteri olan bu ırk yabancılara karşı daima mesafelidir. Kendinden emin ve sessizdir. Gerekmedikçe havlamaz, tehdit edilmediği sürece saldırganlık göstermez.

Koruma içgüdüsü çok yüksek olan Alman kurt köpeği cesur, korkusuz, dikkatli, itaatkar ve sadıktır. Bu özellikler Alman kurdunun bekçi ve iş köpeği olarak tercih edilme sebeplerinin başında gelir.

Sahibiyle ve aile ile birlikte zaman geçirmekten çok hoşlanır, çocuklar ile arası çok iyidir ve iyi bir çocuk bakıcısıdır. Tek başına arka bahçede bırakabileceğiniz bir ırk değildir. Ailenin yanında olmaya ve onlarla zaman geçirmeye ihtiyaç duyar.

Onunla fazla ilgilenilmez ise veya egzersizlerinin yetersiz olması durumunda çabuk sıkılır. Sinirli ve hırçın olabilir. Bu durumu havlayarak veya eşyaları kemirerek gösterme eğilimine girer. Yeterli egzersiz ve ilgi ile kötü alışkanlıklarından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Sahibinin yanındayken güvenle yaklaşabilirsiniz ama bahçesinde tek başına olduğunda kesinlikle içeriye girmemelisiniz. Korumacı karakteri nedeniyle evine yabancıları yaklaştırmaz.

Alman Kurdu Eğitimi

En kolay eğitim alan ırkların başında gelir. Alman kurdu yavru döneminde iken itaat eğitimi ve sosyalleşmesine başlanmalıdır. Değişik ortamlar, farklı insanlar, farklı seslere maruz bırakılmalı ve sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Böylece aile üyeleri, diğer ev hayvanları ve çocuklar içinde güvenli bir ilişki sağlanmış olur.

Bu ırk öğrenmeye çok heveslidir. Zeki ve meraklıdır, çok hızlı öğrenir. Kolay eğitildiği için genellikle tüm polis köpekleri bu ırktan seçilmektedir. Koku alma yeteneği çok iyidir. Narkotik köpeği olarak da özellikle tercih edilmektedir. Mükemmel bekçiliğinin yanı sıra, polis köpeği, sağır ve körler için rehber, rehabilitasyon köpeği, askeri köpek, arama kurtarma köpeği olarak da kullanılabilir.

Çok zeki, dikkatli ve itaatkar karakteri ile istediğiniz her şeyi öğretmeniz mümkündür. Öyle ki iyi bir çalışmayla mükemmel bir film yıldızı ve şov köpeği olarak yetiştirebilirsiniz.

Alman kurdu genel özellikleri
Alman kurdu, vahşi bir köpek görünümü verse de kesinlikle saldırgan bir ırk değildir. Ailesini ve evini koruma içgüdüsü çok yüksektir. Çok akıllı ve eğitilebilir bir ırk oluşu nedeniyle bir çok konuda görev yapabilmektedir.

Alman Kurdunun Egzersiz İhtiyacı

Alman kurdu enerjisi yüksek bir iş köpeğidir. Bütün gün sıkılmadan görev yapabilen bu ırkın egzersiz ihtiyacı oldukça fazladır. Enerjisini harcayabileceği geniş bir bahçe iyi bir yaşam alanıdır. Ancak günlük egzersiz ihtiyacı karşılandığı sürece bir apartman dairesinde de mutlu olur.

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak aktif olan bu ırk uzun süre evde yalnız kalmamalıdır. Sıkılır ve etrafı kazma, kemirme gibi istenmeyen davranışlar sergileyebilir.

Onunla birlikte uzun yürüyüşler, top veya frizbi ile tut getir oyunları oynamanız onu mutlu edecektir. Zekasını keskinleştirmek için kullanabileceğiniz ve online pet shop sitemizde köpek eğitim ürünleri kategorisinde yer alan agilty oyun ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Alman Kurdu Bakımı

Genel olarak Alman kurdunun bakım kolaydır. Ancak canı sıkıldığında havlar veya güçlü çenesi ile önüne ne gelirse çiğneyebilir. Bu nedenle dişlerine dahi zarar verebilir. Yabancı cisimleri yutabilir. Bu nedenle etrafta çiğneyebileceği, parçalayabileceği ve yutabileceği bir şeylerin olmamasına dikkat edilmelidir.

Onun için mutlaka deri köpek çiğneme kemiği gibi kolay parçalanmayan pres kemik tarzında uzun süre kemirebileceği köpek kemirme ödüllerinden bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra içerisine ödül konulabilen ve çiğnemeye dayanıklı kauçuk köpek ödül oyuncakları alarak uzun süre oyalanmasını sağlayabilirsiniz.

Seçeceğiniz oyuncakları diş temizlemeye yardımcı olan kauçuk oyuncaklardan seçerseniz ayrıca bir diş temizliği ihtiyacı oldukça azalacaktır.

Alman kurtları için genellikle kulak ve tırnak bakımının yapılması yeterlidir. Ayda bir kez tırnaklarının kesilmesi, haftada iki kez kulaklarının kontrol edilmesi önemli ve gereklidir.

Alman Kurdu Tüy Bakımı

Alman kurdunun tüyleri orta uzunlukta ve çift tabakalıdır. Sert iklim koşullarına dayanmasını sağlayan kürkünün alt tabakası sık ve yünlü bir yapıdadır. Düz ve tel tel olan üst tabadaki tüylerin bazıları kıvrımlı ve dalgalı olabilir. Tüyleri pas rengi, sarı, krem, kahverengi ve siyah renk kombinasyonları şeklindedir.

Mevsim geçişlerinde daha yoğunlaşan ve yıl boyunca aşırı tüy döken Alman kurdunun tüylerinin etrafta uçuşmasını önlemek için her gün düzenli olarak fırçalanması gerekir. Bunun yanı sıra güçlü bir elektrik süpürgesi ve yapışkanlı tüy toplama rulosu bulundurmanız iyi olacaktır. Eğer imkanınız varsa günlük fırçalamaları bahçede veya balkonda yapmanızı tavsiye ederiz.

Irkın tüy yapısına uygun bir köpek tarağı seçmelisiniz. Seçeceğiniz tarağın veya fırçanın çift taraflı ve geniş yüzeyli olması işinizi kolaylaştırır.

Bu ırkın tıraş ihtiyacı yoktur. Kokusuz ve temizdir, banyo ihtiyacı çok azdır. Yılda 1 – 2 kez yıkanması yeterlidir. Özellikle deriyi koruyan yağ tabakasının korunması için gerekmediği sürece banyo yaptırılmamalıdır. Sık yıkanması koruyucu yağ tabakasını yok edeceğinden deri hassasiyeti artabilir ve daha kötü kokmasına neden olabilir. Bu nedenle ihtiyaç halinde kuru şampuan kullanılması tercih edilmelidir.

Alman kurdu (Alman çoban köpeği) bakımı
Alman kurdu ırk olarak bir kaç probleme karşı diğer ırklardan daha hassastır. Özellikle 9-11 yaş civarı çok daha fazla görülen dejeneratif miyelopati hastalığı bu ırkın en büyük problemidir. Bu nedenle henüz yavruluk döneminden itibaren kaliteli köpek maması ile beslemek, belirli bir yaştan sonra da vitamin takviyeleri yanı sıra eklem destekleyici ürünler kullanmak olumlu sonuç vermektedir.

Alman Kurdunun Sağlık Sorunları

Alman kurdu genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak tüm büyük ırk köpeklerin yatkın olduğu bazı hastalıklara ve alerjik yapısı nedeniyle deri hastalıklarına karşı daha hassastırlar. Bu nedenle yavru olduğu dönemden itibaren iyi kalite köpek maması ile beslenmesi hem dejeneratif bozuklukların ortaya çıkmasını yavaşlatır hemde alerjik reaksiyonların daha az görünmesini sağlar. Alman kurdunda görülebilecek hastalıklar şöyledir.

Kalça Çıkığı (Hip Dysplasia)

Femur kemik başının kalça eklemine tam olarak oturmaması ile karakterize kalıtsal bir hastalık olan kalça çıkığı Alman kurtlarında sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Arka ayaklarda basış bozukluğu, yürüme sırasında ağrı ile kendini belli eden bu hastalığın tanısı röntgen ve fiziki muayene ile kolayca yapılabilmektedir. Bir veya her iki ayakta olabilir ve ağrılıdır. İleri yaşlarda kalça çıkığına bağlı artrit (eklem yangısı) de gelişebilir. Bu nedenle de erken yaşlardan itibaren kontrolde olması ve eklem destekleyici olarak glukozamin-kondrotin içeren köpek eklem güçlendirici besinler ile takviye edilmesi faydalıdır.

Dirsek Çıkığı (Elbow Dysplasia)

Bu hastalıkta kalıtsal olarak bu ırkta sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Oluşumunda dirseği oluşturan kemiklerin gelişiminin aynı hızda olmaması ve dirsek eklem bağlarının gevşekliğinin faktör olduğu düşünülmektedir. Bu sorunun varlığında da ağrı belirgindir. Köpek eklem güçlendirici besinlerin erken dönemlerden itibaren kullanılması kalça çıkığında olduğu gibi dirsek çıkığının oluşmasını da önlemeye yardımcı olacaktır.

Mide Genişlemesi ve Dönmesi (Gastrik Dilatasyon-Volvulus)

Great Dane, Golden Retriever gibi büyük göğüs yapısı olan ve hızlı yemek yiyen büyük ırklarda sık görülen mide dönmesi Alman kurdunda da yaşanılan sorunlardandır. Hayati tehlike yaratan bu duruma ait belirti gördüğünüzde veya şüphelendiğiniz takdirde vakit geçirmeden veteriner hekiminize gitmelisiniz çünkü acil tıbbi müdahale gerekir.

Şişkinlik ve midenin dönmesine bağlı şekillenen tıkanıklık nedeniyle huzursuzdur, kusmak ister ama kusamaz. Kimi zaman sadece durgunluk, hareketsizlik ve karında şişkinlik gibi bir belirtide görülebilir.

Hızlı yemek yeme ve bu sırada fazla hava yutma sonucu mide genişler ve döner. Fazla gazı veya havayı atmak için kusamaz ve geğiremez, kalbe geri kan akışı engellendiğinden tansiyon düşer ve şoka girebilir. Ani ve hızlı gelişen bir durumdur bu nedenle şüpheli bir durumda hızlı davranmak gerekir.

Alman kurt köpeği gibi büyük ırklar için yavaş yeme mama kabı kullanılması oldukça faydalı olur. Ayrıca günlük verilen kuru köpek maması miktarının öğünlere bölünmesi, yemek sonrası hemen su verilmemesi veya azar azar verilmesi gibi bazı tedbirler almak faydalıdır.

Dejeneratif Miyelopati (Degenerative Myelopathy)

Omuriliğin dejeneratif hastalığıdır. Özellikle arka bacakları kontrol eden ve uyarıları beyine ileten kısımda hasar söz konusudur. Arka bacakların kontrol edilememesi ile kendini belli eder. Tedavisi pek mümkün değildir. İlerleyen durumlarda arka bacakların hiç kullanılamaması söz konudur. Bu nedenle erken dönemlerden itibaren düzenli kontroller ve belirtilerin görülmesi ile birlikte yapılan B12 ve E vitamini takviyeleri ile hastalığın mümkün olduğunca yavaşlatılması sağlanabilir.

Ekzokrin Pankreas Yetmezliği (Exocrine Pancreatic Insufficiency)

Pankreasta sindirim enzimleri üreten hücrelerin hasar görmesi ile karakterize genetik bir hastalıktır. Buna bağlı olarak sindirim enzimleri üretilemez ve yiyecekler sindirilemez. Alınan besinlerin sindirilememesi ve emilim olmaması sonucu beslenme yetersizlikleri başlar. İlk belirtiler gaz, şişkinlik, iştahsızlık kilo kaybı ve dışkıda değişikliktir.

Kan tahlili ile kolayca teşhis edilerek beslenmenin düzenlenmesi ve sindirim enzim takviyesi ile sorun kontrol altına alınabilir.

Alerjiler

Alman kurtları pek çok alerjik faktöre karşı hassasiyet gösterir. Genetik olarak alerjiye yatkın köpek cinsleri arasındadır. Bu nedenle gıda alerjileri, deri problemleri oldukça sık yaşanır. Belirtileri insanlarda olduğu gibidir. Köpeğiniz kendini kaşımaya çalışıyorsa, deride kızarıklık varsa veya şişkinlik durumu söz konusu ise teşhis ve doğru tedavi için mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.

Köpekler Sadece Kuru Mamayla mı Beslenmelidir? konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: