Alman Kurdu Seçmek İçin 10 Sebep

Yazar:

Alman kurdu hakkında bir fikriniz yoksa, büyük ırk bir köpek almak için önünüze gelen pek çok seçeneği araştırmak zorundasınız. Doğal olarak bu seçeneklerden hangisinin sizin için daha uygun olacağına karar vermekte bir o kadar zor olacaktır. Biz size bir çok açıdan türünün diğer örneklerine göre fiziksel veya karakter özellikleri yanında sıra dışı zekasıyla da her kesimden insanın büyük sevgisini kazanmış bir ırk hatırlatmak istiyoruz. Evet, bu yazımızda, Alman Çoban Köpeği yani bilinen kısa adı ile Alman kurdu ve onun özelliklerinden bahsedeceğiz.
alman kurdu seçmek için 10 sebep

İyi Bir Alman Kurdu Özellikleri

  1. Öncelikle size bağlı ve itaat eden bir köpek arıyorsanız işte tam olarak bu köpeği arıyorsunuz diyebiliriz. Alman çoban köpeği sahibine bağlıdır. İyi bir eğitim verildiği takdirde harika bir arkadaş, mükemmel bir koruyucu olacaktır. Sahibine bağlı olmasına bağlıdır ama, tüm aileyi korumak onun için vazgeçilmez bir görevdir.
  2. Ailesini ve sahibini korumanın yanı sıra evini de korur. Çok iyi bir bekçi köpeği olan bu ırk yabancıların eve yaklaşmasına izin vermez. Bu da Alman çoban köpeğini aranılan ırklar sırasında ilk sıralara yükseltmektedir.
  3. Zekası tüm dünya tarafından kabul edilmiş en zeki ırklardan biridir. İnanılmaz zekasının yanı sıra çok da kolay öğrenir. İşte bu nedenle ülkemizde ve tüm dünyada polis köpeği (K-9) olarak Alman Çoban Köpeği – German Shepherd Dog – Alman Kurdu tercih edilmektedir.
  4. Çocuklarla iyi anlaşır ve onlarla hiç bıkmadan saatlerce oynayabilir. Özellikle küçük yaşlardan itibaren bir arada bulunduklarında, çocuklara olan tahammülü çok yüksektir. Ancak yine de yemek saatleri sırasında rahatsız edilmekten hoşlanmazlar.
  5. Enerjiktir ve  yorulmak nedir bilmez. Alman çoban köpeği uzun yürüyüşler ve koşular sırasında size iyi bir arkadaş olur.
  6. Akıllı ve sadık olan bu ırk çok çabuk öğrenir. Eğitilmesi kolaydır ve ona her şeyi öğretmek mümkündür. Eğiterek, size tüm işlerinizde yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yetenek yarışmaları, spor yarışmaları ve av için eğitilebilir.
  7. Sağlıklı ve dayanıklı bir ırktır. İyi yaşam koşulları, dengeli bir beslenme ile uzun yıllar sağlıklı bir arkadaşınız olacaktır.
  8. Her türlü yaşam koşuluna ve hava şartlarına adaptasyonu yüksektir. Kısa sürede bulunduğu ortama adapte olabilir. Böylece sizin köpeğinize göre yaşam tarzınızda değişik yapmanıza gerek kalmaz. O size uyum sağlayacaktır.
  9. Yetenekli ve popüler bir köpek olan Alman kurdu sahibi olmak, kolayca bulunması nedeniyle çokta zor olmayacaktır. Ancak alman kurdu yavrusu satın almak istiyorsanız yüksek sayılabilecek ücretleri gözden çıkarmanız gerekebilir. Çünkü oldukça değerli kabul edilen bir ırktır.
  10. Genel olarak sakin ve iyi huyludur. Aileye ve sahibine karşı agresif davranmaz ve saldırmazlar. Yabancılara karşı ise bu durum tam tersi olabilir. Doğru eğitim ve erken sosyalleşme istenmeyen davranışları önlemenizi sağlar ve güçlü, koruyucu bir arkadaşınız olur.

Alman kurdu, zekası tüm dünya tarafından kabul edilmiş en zeki ırklardan biridir.

Size Alman kurdu hakkında bir de yan bilgi vermek istiyoruz. Bu ırk yaklaşık olarak 10 yaş civarında ırksal ve genetik bir problem olan Dejeneratif Miyelopati hastalığının etkilerine maruz kalabilir. Özellikle arka ayaklarda zayıflık ve güçsüzlük şeklinde kendini gösteren bu hastalık daha sonraları neredeyse tamamen arka ayaklarda felce dönüşür. Genetik bir sorun olduğundan tamamen kurtulmanız mümkün değil fakat, yavruluk dönemi dahil tüm yaşamı boyunca lütfen kaliteli köpek maması ile besleyin. Hastalığın oluşmasını önleyemezsiniz belki ama ciddi oranda geciktirebilirsiniz. Diğer taraftan kaliteli köpek maması yanı sıra hastalığın ilk belirtilerinin başlangıcı veya ortalama 10 yaş civarı veteriner hekiminize de danışarak güçlü vitamin ve eklem destek katkıları kullanmalısınız. Hastalık sırasında eklemlerde oluşabilecek problemlerin hastanıza verdiği sıkıntının azaltılmasında faydalı olabilirler.

İlginizi çekebilir: Evde Beslenebilecek Köpekler

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: