Akvaryum Modelleri

Yazar:

Akvaryum, günümüzde ev dekorasyonunun önemli parçalarından biri haline gelmiştir. Evlerde akvaryumlar için ayrılan alanın genişlemesi ile akvaryum tasarımları da hızla değişmiş ve güzelleşmiştir. Bu anlamda evlerin ve ofislerin hemen her bölümü ve odası için farklı tasarıma sahip bir akvaryum modeli bulmak mümkündür. Akvaryumlar tasarlanırken yalnızca konumlandırılacakları alan değil, aynı zamanda farklı balık türlerinin ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmaktadır. Boyut, geometrik biçim ve cam kalınlığı gibi özellikler bakımından pek çok alternatif sunan akvaryumlar içerisinde istenilen akvaryum balık türleri rahatlıkla beslenebilmektedir. Yine balıkları daha görünür kılmak ve akvaryumlara daha şık bir görünüm katmak adına LED aydınlatmalı akvaryumlar da satışa sunulmaktadır. Farklı noktalara yerleştirilmiş ışıklandırma özellikleri ile göz dolduran modern tasarımlı bu akvaryumlar, ev ve ofislere derinlik katar ve daha huzurlu bir atmosfer oluştururlar. Peki, tercih edilebilecek akvaryum modelleri hangileridir? Bu modeller arasından seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Üretildikleri Malzeme, Şekil ve Hacim Bakımından Akvaryum Modelleri

Akvaryum, balık beslemek istediğimizde en önemli ihtiyaçlarımızın başında gelmektedir. Hem balık beslemek hem de bulunduğumuz mekanlara şıklık katmak için tercih edebileceğimiz pek çok akvaryum modeli satışa sunulmaktadır. Kullanılan akvaryum aksesuarları ile birlikte özgün bir görünüm kazanan akvaryumlar, genellikle cam ya da basınca karşı dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Bunlar arasında yer alan cam akvaryumlar; sağlam, doğal ve yapay dekor malzemelerini koymak için uygun ve suya salınım yapmamaları sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Plastik akvaryum modelleri ise cam olanlara göre daha küçük tasarımlıdırlar ve fazla yer kaplamazlar. Ayrıca daha az sayıda canlı beslemek için tercih edilirler.

Günümüzde satışa sunulan akvaryumlar, şekil bakımından incelendiklerinde daha çok bombeli akvaryum, dikdörtgen akvaryum, kare akvaryum ve prizma akvaryum gibi modeller ön plana çıkmaktadır. Bombeli akvaryum, ön camı üstten bakıldığında hilale benzeyen akvaryumlara verilen addır. Farklı kapasitelerde üretilerek satışa sunulan bu akvaryumlar, daha iyi bir görüş açısı elde etmek amacı ile kusursuz bir şekilde biçimlendirilirler. Bombeli akvaryumların arka kenarlarında ısıtıcı, iç filtre ve dış filtre gibi ekipmanların kablo ve hortumları için kanallar yer almaktadır. Bu akvaryumlar tek olarak satılabildikleri gibi bombeli akvaryum sehpası ile birlikte set halinde de satılabilmektedir. Yine dikdörtgen, kare ve prizma akvaryum modelleri de farklı ebatlarda ve yine farklı sehpa tasarımları ile satışa sunulabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Akvaryum İç Filtreleri

Son dönemlerde ön plana çıkan akvaryum modellerinden birisi de mobilyalı akvaryumlardır. Mobilyalı akvaryumlar, daha özel bir akvaryum arayışı içerisinde olanların tercihidir. Konumlandırıldıkları mekanlar ile uyumlu bu akvaryumlar, akvaryum malzemelerinin bir arada olmasını sağlayarak dağınıklığı önlemektedir. Bunların yanı sıra farklı akvaryum tasarımları arasında 3D akvaryumlar da yer almaktadır. Bu tür bir akvaryum yapmak için hazırladığınız 3 boyutlu objeleri kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda petshoplardan 3D objeler de satın alabilirsiniz.

akvaryum modelleri
Zevke ve bütçeye göre pek çok akvaryum çeşidi bulunmaktadır. Aralarından seçim yaparken dikkate almanız gereken şeyler arasında balığın cinsi, sayısı, koyacağınız ortamın konum ve tasarımı ve akvaryum içerisine koymayı planladığınız aksesuarların sayısı ve daha pek çok faktör sayılabilir.

Canlı Türüne Uygun Akvaryum Seçimi

Akvaryumda beslenecek canlı türlerinin birbirleriyle uyum içerisinde yaşaması oldukça önemlidir. Aksi halde saldırgan canlılar diğerlerine zarar verebilir ve ölmelerine neden olabilirler. Yine bazı türler karma şekilde beslenebilirken bazıları ise yalnız beslenmeye uygundur. Bu nedenle akvaryum modelleri arasından seçim yaparken beslenmek istenen canlıların özelliklerini iyi bilmek ve onlar için uygun bir tercihte bulunmak gerekmektedir. Örneğin, beta balıkları son derece agresif balıklardır ve kendi türleri ile dahi geçinemezler. Bu nedenle de farklı bir akvaryumda tek başına beslenmeleri gerekir. Ancak beta balıklarının tek başına beslenmeleri demek çok küçük akvaryumlarda yaşayabilecekleri anlamına gelmez. Çünkü bu balıklar, çok küçük fanus ya da kavanozlarda beslenecek olurlarsa strese girer ve hastalanarak ölebilirler. Bunun için özel olarak tasarlanmış bir beta balığı akvaryumu edinmekte fayda bulunmaktadır. Beta balığı beslemek için tercih edilebilecek dikdörtgen, üçgen ve silindir şeklinde birçok akvaryum modeli mevcuttur.

İlginizi çekebilir: Akvaryum ve Fanuslar

Birden fazla beta beslemek isteyenler ya da küçük balıklar için tercih edilebilecek bölmeli akvaryum modelleri de yer almaktadır. Balıkların birbirini görmeden ve temas etmeden tek bir akvaryum içerisinde yaşamasına imkan tanıyan bölmeli akvaryumlar, takılıp çıkarılabilen kapağa sahiptirler. Bu kapaklar, balıkların akvaryumdan dışarıya atlamasının önüne geçerler. Ayrıca set halinde satılan bölmeli akvaryumlar, içlerindeki kum, taş, kondisyoner ve yem sayesinde kolay bir şekilde kurulup kullanılabilirler.

akvaryum çeşitleri
Çok küçük akvaryum ve fanusların balık beslemek için çok uygun olmadığını dikkate almalısınız. Çünkü hem küçük oldukları için oksijen çabuk biter hem de çok çabuk kirlenerek balığınızın sağlığını tehlikeye sokar. Ayrıca çok küçük olduklarında içlerine hava motoru ya da iç filtre gibi gerekli aksesuarları yerleştiremez ve çalıştıramazsınız.

Akvaryum Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Akvaryum modelleri arasından seçim yaparken içinde yaşayacak canlıların dışında dikkat edilmesi gereken daha pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan birisi de akvaryumun konumlandırılacağı mekan ve dekorasyonudur. Bu doğrultuda tercih edilecek olan akvaryum mekan ile uyumlu ve dekoratif olmasına dikkat edilmelidir. Günümüzde akvaryumlar, duvarda yeterli genişlikte bir bölme açılarak içine monte edilebilmektedir. Böylece canlı bir tablo görüntüsü oluşturulmaktadır. Eğer evinizde akvaryum ile doğal ve gerçekçi bir görünüm oluşturmak istiyorsanız bu tür bir akvaryum tercih edebilirsiniz. Yine dekorasyonunuza uygun olarak mobilyalı akvaryum satın alabilir ya da diğer akvaryum çeşitleri arasından uygun da bir seçim yapabilirsiniz.

Akvaryum satın alırken boyutuna da dikkat etmek gerekir. Eğer konu ile ilgili hiç deneyiminiz yoksa 40 lt’den daha küçük bir akvaryum almanız önerilmez. Çünkü zannedilenin aksine küçük akvaryumların bakımı daha zahmetlidir. Küçük boyutlu akvaryumlarda toksinler hızlı bir şekilde birikir, sıcaklık ve su kimyası değişiklikleri hızla gerçekleşir. Tüm bunlar akvaryumun canlılar için ölümcül bir alan haline dönüşmesine neden olur. Daha büyük akvaryumlar ise herhangi bir hatayı daha kolay tolere edebilirler. Yine yalnızca akvaryumun boyutları değil şekli de önemlidir. Oksijenin önemli bir kısmı akvaryum suyuna yüzeyden girer. Geniş yüzey alanına sahip akvaryumlar ise suya daha fazla oksijen girmesini sağlarlar. Bunun için boyuna uzun akvaryum modellerinin yerine daha çok enine uzun olanların tercih edilmesine fayda bulunmaktadır. Ayrıca enine uzun bir akvaryum, balıklara daha geniş bir yüzme alanı sağlayacaktır.

Akvaryum içerisinde beslenecek canlı türlerine ve akvaryum boyutlarına karar verdikten sonra cam kalınlığı da bu iki karara göre verilmelidir. Ancak akvaryum cam kalınlığına karar verirken bu konu hakkında bilgi sahibi birine danışmakta fayda vardır. Çünkü yanlış bir karar, akvaryum camının patlamasına dahi neden olabilir. Bunların yanı sıra akvaryum modelleri arasından seçim yaparken dikkate alınması gereken diğer bir konu da fiyatlardır. Akvaryum fiyatları genellikle akvaryumun ebatlarına göre değişmektedir. Ancak maliyet hesabı yaparken yalnızca akvaryum değil; akvaryum ışıklandırmaları, ısıtıcı, filtreler ve dekorasyon malzemeleri de mutlaka hesaba katılmalıdır.

Beta Balığı Hakkında konulu yazımızda ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: