Akvaryum İçin Önemli Malzemeler

Yazar:

Akvaryum, başta balıklar olmak üzere çeşitli su canlılarının kontrollü olarak yaşatılması veya çoğaltılması için oluşturulan ortamlardır. Bu sayede normal şartlarda göremediğimiz sualtı dünyasını izleme imkanı buluruz. Bulundukları ortamlara hoş bir görünüm katmaları nedeniyle dekoratif amaçlı da kullanılan akvaryumların nerede konumlandırıldıkları oldukça önemlidir. Örneğin, akvaryum direkt olarak güneş alan bir yere konulmamalıdır. Bunun en önemli nedeni ise yosun oluşumunu geciktirmektir. Ayrıca akvaryum direkt olarak güneş alacak olursa normalden daha kirli görünebilir. Yine akvaryumların kapı önü ya da kalorifer peteği gibi yerlere yakın olmaları da sakıncalıdır. Çünkü buralarda sürekli bir ısı değişimi söz konusudur ve akvaryumda da ısı değişimine neden olurlar. Ani ısı değişiklikleri ise akvaryum balıkları için oldukça zararlıdır. Bunların yanı sıra akvaryumdaki canlılar için sağlıklı bir ortam oluşturmak adına temel akvaryum malzemelerini edinmek gerekmektedir. Bu akvaryum malzemeleri olmadan akvaryumda beslenmesi düşünülen canlıların sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları pek mümkün değildir. Peki, akvaryum için gerekli malzemeler nelerdir?

En Önemli Akvaryum Malzemeleri

Akvaryumlar için gerekli başlıca malzemeler; ısıtıcı, termometre, dış ve iç filtre, aydınlatma, dip süpürgesi, hava motoru ve akvaryum taban malzemesidir. Fakat özellikle bitkili bir akvaryum kurulacaksa akvaryum kumu ve aydınlatma bu bitkilere göre seçilmelidir. Ayrıca akvaryum malzemeleri arasından seçim yaparken mümkün olduğunca en iyi olanlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Bu, akvaryumun uzun soluklu olması ve uzun vadede uğraş gerektirmemesi için oldukça önemli bir husustur. Yine akvaryum ısıtıcısı satın alırken ısıtıcının kaliteli ve güçlü olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü akvaryum canlıları ani ısı kaybı ya da ısı artışı nedeniyle hastalanabilir ve hatta yaşamlarını yitirebilirler. Ayrıca kullanılacak filtrenin gücü akvaryumun temizliği ve içindeki biyolojik filtrasyon için hayati önem taşır. Bu nedenle filtrenin güçlü olması da önemsenmelidir. Akvaryum için önemli bu malzemelerin özelliklerini ise kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Akvaryum Isıtıcı

Akvaryum malzemeleri arasında belki de en önemlisi akvaryum ısıtıcısıdır. Akvaryum ısıtıcı, akvaryum suyunun içinde yaşayan canlıların gereksinimlerine uygun olarak ısıtılmasını sağlayan bir ekipmandır. Bazı balık türleri sudaki ısı değişimlerinden çok fazla etkilenmezken Discus gibi balık türleri için suyun ısısı oldukça önemlidir. Akvaryum ısıtıcıları ise bu balıkların zarar görmemeleri için suyu hep aynı derecede sabit tutarlar.

Manuel ve otomatik olmak üzere iki farklı akvaryum ısıtıcı çeşidi bulunmaktadır. Bu anlamda termometre ile suyun sıcaklığı ölçülür ve su olması gereken sıcaklık değerinin altına düşerse manuel ısıtıcı çalıştırılır. Otomatik akvaryum ısıtıcıları ise sıcaklık sensörüne sahiptir. Bu sayede akvaryum suyunun ısı ayarını kendiliğinden hassas bir şekilde yapabilmektedir.

önemli akvaryum malzemeleri
Kaliteli ve akvaryum kapasitesine uygun olarak seçilerek alınmış akvaryum malzemeleri sağlıklı bir canlı ortamı için şarttır.

Akvaryum Dış Filtre

Akvaryum için olmazsa olmaz malzemelerden birisi de dış filtredir. Filtreleme işlemini akvaryumun dışında gerçekleştiren bu akvaryum malzemesi, su sirkülasyonu sağlayarak sağlıklı bir akvaryum ortamı için çalışır. Akvaryum suyunun temizliği ve içinde yaşayan canlıların yeterli oksijeni alması adına önemli bir rol üstlenen akvaryum dış filtresi, kullanım şekline göre ayda bir ya da iki kez temizlenmelidir.

Akvaryum İç Filtre

Akvaryum iç filtreleri, akvaryumdaki iri parçalı toz ve kirleri toplar ve içine hapsederler. Böylece suyun genel temizliği gerçekleşmiş olur. Özellikle küçük akvaryumlarda iç filtre kullanımı suyun temiz kalması adına yeterli olacaktır. Yine bu filtreler, yalnızca akvaryum suyunu temizlemez, aynı zamanda havayı suyun içine göndererek oksijen de sağlarlar. Ancak balıklar yemlendiğinde iç filtrenin kapatılması önerilir. Çünkü iç filtreler suyu temizledikleri sırada akıntıya neden olurlar. Kapatılmamaları durumunda ise yemlerin bir kısmı filtrenin içine kaçar ve zaman içinde kokuya ve suyun sararmasına neden olunabilir. Ayrıca akvaryum iç filtre temizliği kalitesi ise iç filtrenin gücüne, akvaryumun büyüklüğüne ve içindeki canlı sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Akvaryum Hava Motoru

Sağlıklı bir akvaryum için gerekli akvaryum malzemeleri arasında akvaryum hava motorları ya da bir diğer adıyla hava pompası da yer alır. Hava motoru, suyun yerini değiştirerek çalışan bir ekipmandır. Akvaryum hava motorunun hava çıkışına hava hortumu takılır. Yine hortumun diğer ucuna ise hava taşı takılır ve akvaryuma sarkıtılır. Bu sayede akvaryumun havalandırılması sağlanır.

Akvaryum hava motorunun pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında; tek çıkışlı hava motoru, çift çıkışlı hava motoru, çok çıkışlı hava motoru ve pilli ve şarjlı hava motoru da yer almaktadır.

akvaryum malzemeleri
Sürekli kontrol edemeyeceğiniz akvaryum malzemelerinin varsa otomatik çalışanlarını almaya gayret ediniz. Örneğin elle kontrol edilen akvaryum ısıtıcısı yerine tamamen otomatik çalışanını almalısınız. Bu bir lüks değil gerekliliktir.

Akvaryum Termometresi

Akvaryumların canlılar için sağlıklı bir ortam olma özelliğinin korunması için ideal sıcaklığın korunması oldukça önemlidir. Akvaryum termometresi ise akvaryumun doğru ısıda tutulmasını sağlayan ekipmanlardır. Isıtıcının sağladığı ısıyı ölçen ve ısıtıcının doğru çalışıp çalışmadığının denetlenmesine yardımcı olan termometrelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında; dijital akvaryum derecesi, elektronik derece ve cam dereceler yer almaktadır.

Akvaryum Aydınlatması

Doğru yapılmış bir aydınlatma, akvaryumların oldukça hoş bir görünüm kazanmasını sağlar. Ancak akvaryum aydınlatması yalnızca iyi bir görünüm için değil, akvaryum balıklarının sağlığı için de önemlidir. Ayrıca akvaryumdaki bitkilerin büyümesi için de akvaryumunun iyi şekilde aydınlatılması gerekmektedir. Yine akvaryum aydınlatmaları olarak daha çok floresan ya da LED ışıklar kullanılmaktadır. Ancak kullanılacak ışık mutlaka balıklar ve bitkiler ile uyumlu olmalıdır. Çünkü balıkların renklerini ikinci plana iten akvaryum ışıklandırması kötü bir görünüme neden olacaktır.

Akvaryum Dip Süpürgesi

Akvaryumların dibinde genellikle kum ya da çakıl taşı yer alır. Balıkların atıkları nedeniyle üreyen bakteriler ise bu taşların arasında yer edinebilmektedir. Dolayısı ile bu da daha fazla bakteri üremesi anlamına gelir. Bakteri üremesinin önüne geçmek için akvaryum dip temizliği yapmak oldukça önemlidir. Söz konusu dip temizliği olduğunda bir akvaryum dip süpürgesi edinmekte yarar vardır. Yine akvaryum temizliği için filtre kullanılıyor olsa dahi belli aralıklar ile dip çekimi yapılmalıdır. Çünkü akvaryum filtreleri her zaman tam anlamıyla dipleri temizleyemezler. Eğer çakıl taşlarının arasına biriken organik atıklar temizlenmezse nitrat seviyesi artar ve suyun kalitesi düşer. Bu nedenle balıkların sağlığının korunması için belli aralıklar ile dip süpürgesi kullanarak kum ve çakıllar temizlenmelidir.

Akvaryum Taban Malzemesi

En önemli akvaryum malzemeleri arasında taban malzemesi de yer alır. Taban malzemeleri akvaryumda dekoratif bir görünüm sağlasalar da, yalnızca dekor olarak görülmeleri yanlıştır. Çünkü balıkların güvende hissedebilecekleri bir ortam hazırlamak adına taban malzemesi seçimi oldukça önemlidir. Bu anlamda taban malzemesi satın almadan önce hangi balık türüne hangi kumun ya da taşın uygun olduğunu araştırmakta fayda bulunmaktadır.

Protein Skimmer Nedir? konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: