Akvaryum Dekorasyon Malzemeleri

Yazar:

Akvaryumlar, balıkların evlerimizdeki yuvasıdır ve bu nedenle de boş bir camdan ibaret olmamaları gerekir. Çeşitli dekorasyon ürünleri ile balıklar için daha uygun bir yaşam alanı haline getirilebilirler. Ayrıca kullanılan akvaryum dekorasyon ürünleri sayesinde akvaryumun evdeki görünümü de güzelleşecektir. Fakat akvaryum dekore ederken akvaryumun boyutları ve içinde yaşayacak canlıların ihtiyaçları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, akvaryumda ciklet balığı beslenecekse bitkili bir akvaryum dekoru tercih etmek doğru olmaz. Çünkü ciklet balıkları sürekli olarak kum kaldırır ve otçul beslenirler. Bu da akvaryum bitkilerinin zarar görmesine neden olacaktır. Ayrıca akvaryum dekorasyon malzemeleri arasından seçim yaparken akvaryum canlılarının doğasına aykırı olmayan ve mümkün olduğunca doğal yaşam ortamlarını destekleyen ürünlere yönelmekte fayda bulunmaktadır.

Akvaryum Dekorasyon Malzemeleri Nelerdir?

Akvaryum hobisi ile ilgilenenler için işin en keyifli kısmı dekorasyondur. Akvaryum dekorasyonu konusu dekorasyonu yapacak kişinin beğenileri, akvaryumun boyutu ve akvaryumdaki canlıların ihtiyaçları gibi çeşitli kriterler ile yakından ilgili bir konudur. Ancak dekorasyon ile ilgili temelde üç noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Bu noktalardan ilki dekorasyon için doğal hayatı temel almak, ikincisi akvaryum canlılarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak ve üçüncüsü ise dekorasyon tamamlandığında akvaryumun göze hitap etmesidir. Akvaryumlara estetik bir görünüm katmak ve canlılar için daha yaşanabilir hale getirmek için kullanılabilecek pek çok dekor ürünü bulunmaktadır. İşte akvaryum dekor ürünleri ve dekorasyon için yapılabilecekler…

Akvaryum Arka Fonları

Akvaryum arka fonları, akvaryumların içinde veya akvaryum camının dışında kullanılan dekorasyon ürünleridir. Günümüzde doğal kök ve kaya görünümü verilen farklı modellerde akvaryum arka planları satışa sunulmaktadır. Hemen her boyutta, akvaryum için tercih edilebilecek bu akvaryum dekor ürünleri arasında karışık bitki desenli, midye kabuğu ve mercan desenli alternatifler de yer almaktadır. Akvaryumlarda kullanılan arka planlar sayesinde kablo, filtre ya da ısıtıcı gibi unsurlar kolaylıkla gizlenebilmektedir. Ancak özellikle kaya ve kök görünümlü arka planlar akvaryumun hacminden çalararak balıkların yüzme alanlarını kısıtlayabilirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına dekore edilecek olan akvaryumun ölçüleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunların yanı sıra akvaryum dekore etmek için akvaryum arka planı kullanmak yerine akvaryum camı dışarıdan boyanabilir. Fakat bu durumda görsel açıdan daha verimli olması için koyu renklerin tercih edilmesinde fayda vardır. Her akvaristin beğenileri farklıdır ancak güzel bir akvaryum görünümü ortaya çıkarmak adına arka fondaki bitki ve benzeri immutasyonların uyumsuz ve karmaşık olmamasına özen gösterilmelidir.

akvaryum dekorasyon malzemeleri
Akvaryum dekorasyon malzemesi alırken ürünün kalitesinden emin olmaya çalışın. Özensiz şekilde üretilen ve satılan ürünler akvaryumunuza çok fazla zarar verebilir.

Canlı ya da Yapay Akvaryum Bitkileri

Akvaryum dekorasyon malzemeleri arasında canlı ve yapay bitkiler de yer alır. Akvaryumların daha doğal bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bitkiler, balıkların yavrularını saklamaları için de iyi bir korunak alanıdır. Canlı akvaryum bitkileri aynı zamanda kimyasal ve biyolojik bir denge oluşturmaya da yardımcıdırlar. Yalnızca gün ışığını kullanarak balıkların solunum için ihtiyaç duydukları oksijeni suya yayarlar.

Canlı akvaryum bitkileri her zaman akvaryum ile uyumlu olmayabilir. Çünkü bazı balık türleri bitkileri yiyebilirler. Böyle durumlarda canlı bitkiler yerine yapay akvaryum bitkileri de tercih edilebilir. Yapay süs bitkilerinin yaprakları çürüyerek suya düşmez. Böylece azotun artışına da neden olmazlar.

Kum ve Çakıllar

Akvaryum canlıları için önemli bir diğer dekorasyon ürünü ise taban malzemesidir. Bu taban malzemeleri arasında akvaryum için kum ve çakıl taşı da yer alır. Akvaryum kumu, akvaryumun görünümüne katkıda bulunan bir dekorasyon ürünüdür. Midye kırığı kumu, kuvars kumu, beyaz silis akvaryum kumu ve akvaryum bitki kumu gibi çeşitleri bulunan bu taban malzemesinin seçiminde dikkatli olunması gerekir. Çünkü akvaryum zeminin açık ve parlak olması bazı balık türlerinin çekingen tavırlar sergilemelerine neden olabilir. Yine akvaryum için kum satın alırken kumun boyutları da dikkate alınmalıdır. Bu doğrultuda özellikle kedi balığı türleri için tercih edilen akvaryum kumunun 2 mm`den daha büyük olmamasına özen gösterilmelidir. Bu, kumdaki partikülleri toplayan ve sonrasında biriken kumları solungaçlarından dışarıya bırakan diğer akvaryum canlıları için de geçerlidir.

Akvaryum taban malzemesi denildiğinde akla gelen bir diğer ürün ise çakıl taşıdır. Çakıl taşı, boyalı olanlardan uzak durulduğu sürece hem ekonomik hem de güvenilir bir alternatiftir. Sıradan akvaryumlardan üreme akvaryumlarına kadar hemen her akvaryumda kullanılabilen bu dekor malzemesi, geniş yüzey alanı sayesinde yararlı bakterilerin çoğalmasına da yardımcı olur. Ancak çakıl taşlarının belli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Bu da dip çekimi sırasında çakılların arasına girilmesi ile gerçekleştirilir.

Kuru Ağaç ve Kökler

Kuru ağaçlar ve kökler akvaryum dekorasyonu anlamında oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Bu akvaryum dekorasyon malzemeleri özellikle bitkiler ile birlikte kullanıldıklarında çok hoş bir görünüm ortaya koyarlar. Fakat dekorasyon için kullanılacak olan köklerin kuru olduğundan emin olmak gerekmektedir. Aksi halde kurumamış kökler içerdikleri toksik maddeler nedeniyle tehlikeli olabilirler. Yine kuru ağaçlar tannik asit barındırırlar. Bu da akvaryum suyunun pH değerlerinin düşmesine yol açar. Bazı türler için bu olumlu bir durum olsa da, akvaryumda Afrika veya Amerika cikleti besleniyorsa bu olasılıktan kaçınılmalıdır.

Akvaryumların dekorasyonu için kullanılacak kuru ağaç, dal ya da kökler konusunda yeterli bilgi sahibi olunmadığı sürece doğadan toplanmaları önerilmez. Bunun yerine pet shoplardan akvaryum mango kökü ya da mopani kökü gibi kökler satın alınabilir. Bu kökler, akvaryuma dekoratif olarak katkı sağladıkları gibi aynı zamanda balıklara kendilerini doğal ortamlarında hissettirir ve stresten uzak kalmalarına yardımcı olurlar.

Kayalar

Akvaryum için kullanılacak kayalar doğadan toplanabilir ya da pet shoplardan da satın alınabilir. Elbette diğer akvaryum dekorasyon malzemeleri gibi kayaların kullanımında da dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bazı balık türleri bazil suyu sevmez ve bu balık türlerinin bulunduğu akvaryumlar içerisinde kireç barındıran kayalar kullanılmamalıdır. Yine koyu renkli kayağan taşlar da içeriklerinde metal oksit barındırabilirler. Bu da akvaryum canlılarının ölümlerine neden olabilir. Herhangi bir aksilik ile karşılaşmamak adına en sağlıklı olanı, taşları güvenilir yerlerden satın almaktır. Farklı figür seçenekleri ile sunulan akvaryum kayaları, sahip oldukları boşluklar sayesinde özellikle vatoz balığı gibi dinlenmeyi seven türleri için oldukça ideal ürünlerdir.

Akvaryum dekorasyon malzemeleri ile ilgili bir sınır koymak oldukça zordur. Çünkü akvaryumda farklı manzaralar oluşturmak için yapay mercan, hazine sandığı ve batık gemi gibi daha pek çok dekor ürünü kullanmak mümkündür. Ayrıca bazen akvaryum için üretilmemiş bir dekor da akvaryum içinde kullanılabilir. Bu durumda tercih edilen objelerin köşeli olmamalarına; beton, bakır ya da plastik içermemelerine özen gösterilmelidir.

Son olarak akvaryum dekorasyonu için kullanılan bir dekorasyon malzemesinin rengi soluyorsa vakit kaybetmeden akvaryumdan çıkarılmalıdır. Güvenilir olmayan herhangi bir malzeme akvaryuma koyulmamalı, her dekor akvaryuma yerleştirilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır.

Akvaryumlarda Ağır Metaller ve Zararları konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: