Akvaryum Balık Türleri

Yazar:

Akvaryum balıkları, pek çok evcil hayvan türüne göre bakımı çok daha kolay canlılardır. Bu nedenle de özellikle apartman dairesinde hayvan beslemek isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında yer alırlar. Ancak balık bakımı diğer evcil hayvanlara göre daha kolay olsa da özen gerektiren bir uğraştır. Çünkü her balığın ihtiyaç duyduğu akvaryum şartları farklıdır. Bunun için bir akvaryum kurmadan önce akvaryum balık türleri ve özellikleri ile ilgili bilgi edinmekte fayda bulunmaktadır. Yine bir akvaryum kurarken balığın büyüme kapasitesi, doğurganlık oranı, yaşaması için gerekli oksijen miktarı göz önünde bulundurulmalı ve bu doğrultuda akvaryum boyu, içindeki su miktarı ve su sıcaklığı ayarlanmalıdır. Peki, akvaryumda beslenebilecek balık türleri nelerdir? Bu balık türlerinin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için ihtiyaç duydukları yaşam koşulları nasıldır?

Akvaryum Balık Türleri ve Özellikleri

Akvaryumlarda beslenebilecek pek çok balık türü bulunmaktadır. Ancak farklı balık türlerinin bir arada yaşadığı bir akvaryum oluşturulacaksa tercih edilen balık türlerinin bir arada yaşayıp yaşayamayacakları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Akvaryumda beslenen balık çeşitleri ve özellikleri ise kısaca aşağıdaki gibi açıklanabilir.

akvaryum balık türleri

1. Japon Balığı

Japon balıkları Asya kökenli canlılardır. Hem etçil hem de otçul olan bu balıkların birçok çeşidi soğuk suda yaşayabilir. Bu nedenle bulundukları akvaryumda bir başka balık cinsi beslenmiyorsa ısıtıcı kullanmak çok da şart değildir. Yine de sağlıklı bir yaşam sürmeleri için su sıcaklığının 18 – 24 aralığında olması gerekmektedir.

Japon balıklarının midesi bulunmaz. Bu nedenle de doyma hissiyatları yoktur ve kontrollü olarak beslenmeleri oldukça önemlidir. Yine Japon balıklarının farklı türler ile yaşaması bazı sorunlara neden olabilir. Örneğin, akvaryumdaki küçük balıkları öldürerek yem olarak kullanabilirler. Bunun için akvaryum içerisinde tek çeşit olarak beslenmeleri çok daha uygun olacaktır.

2. Siyah Moli Balığı

Akvaryum balık türleri arasında bahsedebileceğimiz bir diğer tür de siyah moli balığıdır. Meksika’ya özgü olan bu balık türü oldukça dayanıklıdır. Siyah, platin rengi, dalmaçyalı ve altın tozu renginde olabilen siyah moli balığı, tatlı su balığı olarak bilinir ancak acı suda da yaşayabilir. Ayrıca akvaryumda balık beslemeye yeni başlayanlar için oldukça iyi bir seçim olabilir.

Siyah moli balığı, üreme döneminde akvaryum içerisindeki diğer balıklar ile çatışma yaşasa da genel olarak barışçıl tavırlar sergiler. Daha çok bitkiler ile beslenen bu akvaryum balığı için en ideal su sıcaklığı ise 21 – 28 derece arasıdır. Yine suyun pH derecesinin 7,0 ile 8,5 arasında olması önerilmektedir. Moli balığı bakımı oldukça kolaydır. Ancak mantar ve benek gibi hastalıklara yatkın olduğu bilinmeli ve yaşadıkları su temiz tutulmalıdır.

akvaryum balık türleri - Lepistes

3. Lepistes Balığı

Lepistes balığı, en popüler akvaryum balıklarından birisidir. Hem yeni başlayan hem de deneyimli akvaryum severlerin sıklıkla tercih ettiği bu balık türü, doğada genellikle gri renk ve tonlarında bulunmaktadır. Ancak günümüzde çiftleştirmeler sonucu farklı renkli olanları elde edilmiştir. Bu balıkların her birinin rengi kendine özgüdür. Yani hiçbirinin rengi diğeri ile aynı değildir. Ancak lepistesleri cazip kılan yalnızca rengarenk ve hoş görünümleri değildir. Barışçıl bir yapıya sahip olan lepistesler aynı zamanda oldukça üretkendirler. Yaklaşık 3 haftada bir yavrulayabilirler.

Lepistes balığı bakımı çok zahmetli değildir. Ancak tropikal iklime uygun balıklar olmaları nedeniyle yaşadıkları akvaryum koşullarının bu iklime yakın tutulması gerekir. Bu anlamda akvaryum suyunun sıcaklığı 25 – 28 derece olmalıdır. Yine suyun pH değerinin ise 7 – 8 olması önerilmektedir.

4. Sarı Prenses Balığı

Dünyada “Electric Yellow” olarak anılan sarı prenses balığı, yavrularının erken dönemde renklenmesi nedeniyle ilgi görmektedir. Bakımı kolay akvaryum balıkları arasında yer alan sarı prenses, üreme döneminde saldırganlaşabilir. Doğal ortamında kayaların üzerinde yer alan yosun ve küçük deniz canlıları ile beslenen bu balığın hem bitkisel hem de hayvansal balık yemleri ile beslenmesi gerekir. Aksi halde sürekli olarak protein ağırlıklı beslenirse bloat hastalığına yakalanabilmektedir.

Renkli, hareketli ve üremesi kolay bir canlı olan sarı prenses balığının sağlıklı bir şekilde yaşaması için akvaryum su sıcaklığının 25 – 26 derece, pH değerinin ise 7,7 ile 8,5 arası olması gerekmektedir.

akvaryum balık cinsleri - çöpcü

5. Çöpçü Balığı

Akvaryum balık türleri denilince ilk akla gelenlerden birisi de çöpçü balıklarıdır. Bu balıklar, zannedilenin aksine dipteki çöpleri değil dibe çöken yemleri yerler. Bu nedenle de akvaryum zemininde köşeli taban malzemelerinin kullanılmaması gerekir. Ayrıca akvaryum içerisindeki nitrat seviyesi de kontrol edilmelidir. Çünkü yüksek nitrat, bu balıkların alabileceği bir deri hasarını enfeksiyonlu bir yaraya çevirebilmektedir.

Çöpçü balığı, zaman zaman su yüzeyine çıkarak hava alır. Ancak bunu çok sık tekrarlıyorsa su koşullarında sorun olabilir. Yine 24 ile 28 derece aralığında yaşayan bu canlılar için en uygun pH seviyesi ise 6,0 ile 7,6 aralığındadır.

İncelemek ister misiniz? : Akvaryum ve Fanuslar

6. Kılıçkuyruk Balığı

Swordtail olarak da anılan bu akvaryum balıkları, doğada Orta Amerika’nın akıntılı nehirlerinde yaşam süren canlılardır. Gövdesi lepistes balıkları ile benzerlik gösteren kılıçkuyruk balıkların erkeklerinin anal yüzgeçleri kılıca benzer. Yine kılıçkuyruk balıkları, hızlı büyürler ve üremeleri ise kolaydır. Genellikle barışçıl olan bu canlıların erkekleri birbirine karşı saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Yine karma akvaryumlarda diğer balıklar ile uyum içinde yaşayabilirler.

Kılıçkuyruk balıklarının yaşadıkları suyun sıcaklığı 20 – 30 derece, pH dengesi ise 7,0 ile 8,3 arasında olmalıdır. Ayrıca akvaryumda doğal yaşam şartları ile benzer bir ortam oluşturulmalıdır. Bu, strese girmemeleri adına önemlidir. Strese girmeleri durumunda ise bağışıklık sistemleri zayıflar ve çeşitli hastalıklara açık hale gelirler.

7. Neon Tetra Balığı

Etçil beslenen, barışçıl ve aynı zamanda popüler bir balık türüdür. Yaygın olarak akvaryumlarda beslenmektedir. 20 ile 25 derece arasındaki su sıcaklığına ihtiyaç duyan Neon Tetra 4 cm uzunluğa ulaşabilir. Acemi akvaryumcular için ideal bir balık türü olan Tetralar iyi kalite balık yemi ile beslendiklerinde uzun bir zaman yaşayabilmektedir.

8. Melek Balığı

En popüler akvaryum balık türleri arasında yer alan melek balığı, oldukça zarif ve asil görünümlü bir canlıdır. Güney Amerika kökenli bu balık türü, doğal ortamında sürü halinde yaşadığı için rahat edebileceği bir akvaryumda yaşaması gerekir. Yine melek balıkları belli dönemlerde agresifleşirler ve bu dönemlerde rahatlamaları için akvaryum içerisinde özel alanlar yaratmak önemlidir. Bu özel alanlar iri yapraklı bitkiler ile oluşturulabilir.

Melek balıklarının yaşadığı suyun sıcaklığı ise 24 – 28 derece, pH değeri ise 6,5 ile 7,5 aralığında olmalıdır. Ayrıca su haftada bir kez temizlenmelidir.

9. Beta Balığı

Beta balığının bakımı oldukça kolaydır. Oldukça kavgacı olabilen beta balığı kendi türüne karşıda çok agresif olabilmektedir. Zaten bu yüzden diğer adı da kavgacı siyam olarak bilinmektedir. Etçil beslenme şekline sahip olan beta balığı aynı zamanda bir çok alt türe de sahiptir. Agresif olabilen yapısı nedeniyle tek olarak bakılması çok daha uygundur. Genel olarak 25 ile 27 derece arasındaki su sıcaklıkları yaşam koşulları açısından çok daha uygundur.

10. Plati Balığı

20 – 26 derece arasındaki su sıcaklıklarına ihtiyaç duyan Plati balığı 4 – 6 cm arası boylara ulaşabilir. Su pH aralığı 7 – 8,2 arası olursa uygundur. Sürüler halinde yaşamaya çok daha uygun olan bu balıklar iyi şartlarda bakıldıklarında 2 yıl kadar yaşayabilirler. Genelde diğer türlerle uyumlu olarak yaşayabilirler. Genelde olarak yem ayırt etmeyen bu balık türü, ara sıra yemin yanı sıra haşlanmış ıspanak veya marul ile de beslenebilir. Bu beslenme çeşitliliği daha sağlıklı kalmalarına yardımcı olacaktır.

Akvaryum balık türleri yukarıda bahsettiğimiz balık türlerinden ibaret değildir. Bunların yanı sıra; Tilapia, zebra balığı, astronot balığı ve cam kedi balığı gibi bir çok türler de akvaryumda beslenebilen balık çeşitleri arasında yer almaktadır. Eğer siz de bu balıklardan birini ya da birkaçını beslemek istiyorsanız, sağlıklı ve uzun yaşamaları için çeşitli akvaryum malzemeleri edinmeli ve gerekli bakımlarını düzenli olarak yapmalısınız. Aksi halde akvaryumun ve balıkların bakımsızlığı nedeniyle kayıplar yaşamanız kaçınılmazdır.

İlginizi çekebilir : Japon Balığı Yemi Nasıl Olmalıdır?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: