Agresif Kedilerle Anlaşmak

Yazar:

Her canlıda olduğu gibi kedilerde de bazı dönemlerde davranış bozuklukları görülebilir. Kedilerde görülen davranış bozukluklarından birisi de agresifliktir. Aslına bakılırsa kedilerin saldırgan tavırlar sergilemeleri oldukça doğal bir durumdur. Çünkü doğada yaşayan kediler tehditlere karşı içgüdüsel olarak agresif davranışlar ile cevap verirler. Evde beslenen kediler de kendilerini tehdit altında hissettiklerinde agresifleşebilirler. Fakat kedinin kendisini tehdit altında hissetmesi için hiçbir neden yokken agresif tavırlar sergilemesi dikkate alınması gereken bir durumdur. Çünkü normal şartlarda ev kedileri insanlara karşı agresif değildirler. Bu davranış bozukluğunu ortadan kaldırmak için kedinin neden öfkelendiği iyi anlamak ve yönetmek oldukça önemlidir. Peki, kedilerde agresiflik neden kaynaklanır? Agresif kedilere nasıl yaklaşmak gerekir?

Kedilerde Agresiflik (Saldırganlık) Nedenleri

Kedilerde agresyonun nedenin anlaşılması için öncelikli olarak kime karşı agresif olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Genellikle bu davranış bozukluğunun temeline inmek ve nedenini bulmak için bir veteriner hekimden destek almak gerekir. Veteriner hekim, saldırganlığın nedenini bulmaya çalışır ve kedinin çevresine zarar vermesinin önüne geçmek adına çeşitli tavsiyelerde bulunabilir. Bunların yanı sıra kedilerde agresiflik nedenleri ise kısaca şöyledir:

  • Savunma Agresyonu: Kediler, bir tehdit söz konusu olduğunda savunma agresyonu gösterebilirler. Örneğin, tedirgin eden bir kişi kedinin üzerine gittiğinde ya da onunla iletişim kurmak istediğinde ve kedi kaçamayacağını anladığında agresifleşir. Bu durumda kedi eğilme, kulaklarını arkaya doğru yatırma ve kuyruğunu yere vurma gibi davranışlar sergileyebilir. Ayrıca kediler, korktukları şeylerden kaçamadıklarında savunmaya geçerek hırlar, ısırır ya da tırmalayabilirler.
  • Üstünlük Agresyonu: Bu, genellikle erkek kedi kavgalarında karşımıza çıkan bir durumdur. Eve yeni bir erkek kedi alındığında, yemek ya da sevilen bir yatağın paylaşılması konusunda kavgalar görülebilir. Bu davranış, özellikle kısırlaştırılmamış kedilerde çok daha belirgindir.
  • Ağrıya ve Acıya Bağlı Agresyon: Kedilerin saldırganlığı ağrı ya da acı çekmeleriyle alakalı olabilir. Ancak organik değişiklikler ile cezalandırmaya bağlı ağrının birbiriyle karıştırılmaması gerekir. Kediler, köpeklerin aksine insanlara itaat etmek konusunda hevesli değillerdir. Bu nedenle onları cezalandırmak doğru değildir. Aksi halde cezalandırma sonucunda oluşacak olan ağrı kedide agresifliği tetikleyecektir. Yine kedi, vücudunun herhangi bir noktasına dokunulduğunda birden sinirlenip ısırıyor ya da tırmalıyorsa ağrı ya da acı çekiyor olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmak gerekir.
  • Oyun Agresyonu: Özellikle yavru kediler, kendilerini oyuna fazla kaptırarak agresif davranabilirler. Eğer bir kedi oyun oynarken birden agresifleşiyor ise yapılması gereken oyunu sonlandırmaktır. Bununla birlikte oyun agresyonu genellikle yeterince oyun oynamayan kedilerde ortaya çıkan bir davranıştır.
  • Avlanma Agresyonu: Kedilerde agresif davranışlar, avlanma içgüdüsüyle de alakalı olabilir. Kediler, insan ya da diğer hayvanları birer av objesi olarak görebilirler. Özellikle yeterince uyarım almayan ev kedileri, ev halkının bacaklarını ya da diğer evcil hayvanları av yerine koyarak yaralanmalarına neden olabilirler.

Kediler, bulundukları bölgeyi diğer hayvanlara karşı korumak isterler.  Özellikle kısırlaştırılmamış erkek kedilerde görülen bu durum nedeniyle oluşan agresyon daha çok kediler arasında geçtiği için insanları tehdit etmez. Ayrıca kedilerde agresiflik; yavruları koruma, sosyalleşme eksikliği ve kızgınlık döneminden de kaynaklanabilir.

kedilerde agresiflik
Eğer bir kedi agresif tavırlar sergiliyorsa üzerine gitmeyin. Ancak ortamdan da kaçmayın. Bu onu daha fazla cesaretlendirir. Sessizce bir kenarda öfkesinin geçmesini bekleyin.

Agresif Kedilere Nasıl Yaklaşmak Gerekir?

Agresif kediyi sakinleştirmek için uygulanması gereken bazı adımlar vardır. Bunların başında da kedinin beden dilini anlamak gelir. Böylece hareketlerini takip edilerek duygusal durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir ve istekleri anlaşılabilir. Bir kedi saldırıya geçmeden önce vücut dili ile uyarır. Sırtını havaya kaldırır, göz bebekleri büyür, hızlı bir şekilde ağzının ve burnunun üstünü yalar ve kuyruk tüylerini kabartır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına kedinin saldırganlaşmasına neden olan durum neyse ortadan kaldırılmalıdır. Sinirli kediyi sakinleştirmek için uygulanabilecek diğer adımlar ise kısaca aşağıdaki gibidir.

Özgürleşebileceği Bir Alan Sunulmalı

Agresif kediler genellikle insanlarla sosyalleşmezler. Bu kedilerin kendilerini güvende hissetmeleri için özgür şekilde hareket edebilecekleri bir ortam oluşturulması gerekir. Ayrıca bu tür kedileri sürekli olarak oyuna zorlamamak gerekir. Eğer kedi bir odanın içindeyse onunla direkt olarak göz teması kurulmamalı ve istediğinde kaçabileceği bir yol gösterilmelidir. Aksi halde kendisini köşeye sıkışmış hissedecek olursa ısırabilir ya da tırmalayabilir. Yine agresif kedilere yaklaşmaya çalışmak yerine onların kendiliğinden yaklaşmasını beklemek çok daha doğru olacaktır.

Bunların yanı sıra kedilerde agresiflik tırmalama ve ısırma gibi saldırgan davranışlara neden olabileceği için kediye yaklaşmak gerekiyorsa uzun kollu kıyafetler giymekte fayda vardır. Yine kedi kucağa alınacaksa kalın bir havluya sarılabilir.

Avlanma İçgüdüsünü Tatmin Edebileceği Oyuncaklar Tercih Edilmeli

Daha önce de değindiğimiz üzere kediler avcılık içgüdüleri nedeniyle agresif davranışlar sergileyebilirler. Sahip oldukları bu içgüdünün törpülenmesi için yakalamak isteyecekleri kedi oyuncakları satın alınabilir. Bu anlamda tercih edilebilecek oyuncaklar arasında kedi oltası da yer alır. Kedi oltalarının ucunda balık, top, tüy ya da zil bulunur. Kediler, oltanın ucunda yer alan figürü yakalamaya çalışır ve bu sayede avlanıyormuş gibi hissederler. Yine kedi oyuncakları arasında yer alan oyuncak fareler de gerçekçi görünümleri ile kediler için birer av niteliği taşımaktadır. Bu oyuncaklar sayesinde hem avlanma ihtiyaçlarını giderebilir hem de eğlenceli vakit geçirirler.

agresif kedilerle anlaşma
Kedilerde agresiflik sertlikle çözülebilecek bir konu değildir. Size karşı sert ve yabancı davranıyorsa ortamda sevdiği kedi ödüllerini ve kedi oyuncaklarını bulundurarak yumuşamasını sağlamaya çalışmalısınız.

Birlikte Vakit Geçirilmeli

Kedilerde agresiflik sorunu ile başa çıkmak ve daha sakin olmalarını sağlamak için birlikte vakit geçirmek oldukça önemlidir. Bu anlamda günde en az 2 kez 20’şer dakika vakit geçirmek yeterli olacaktır. Bu, kedi ile sahibi arasındaki bağı güçlendirdiği gibi kedinin biriken enerjisini atmasını ve sakinleşmesini de sağlar. Ancak kediniz sizi ısırır ya da tırmalarsa oyun oynamaya devam etmek için tamamen sakinleşmesini beklemelisiniz. Sert oynadığında ona vurmamalı, ani hareketler yapmamalı ve korktuğunuz için kaçmamalısınız. Aksi halde bunlar kedinin daha da agresifleşmesine neden olabilir.

Ancak aşırı agresif kediler ile kaliteli vakit geçirmek için aynı ortamda bulunmak yeterlidir. Yine yere uzanarak etrafınıza severek tükettiği ödül mamalarından koyabilir ve sizin bir tehdit olmadığınızı anlamasını sağlayabilirsiniz.

Güvenli Bir Açık Alan Oluşturulmalı

Dışarıda oluşturulacak güvenli bir alan, kedinin sahibinden daha az ilgi beklemesine yardımcı olur. Bu, aynı zamanda kapalı alanda uzun süre kalmış olması nedeniyle içinde biriken öfkenin de azalmasını sağlar. Yine kedi için oluşturulacak alanın içerisinde keşfedebileceği ve dinlenebileceği yerlerin olmasına özen gösterilmelidir. Eğer evin dışında böyle bir alan oluşturulamıyorsa, bu durumda dışarıyı rahatlıkla izleyebileceği bir cam kenarı oluşturulabilir.

Bunların yanı sıra agresif kediler, sakin davranışlar sergiledikçe kedi ödül maması ile ödüllendirilebilirler. Çünkü kediler beslenmeyi olumlu duygular ile bağdaştırırlar ve bu nedenle de doğru bir şey yaptıklarını hissederler. Bununla birlikte kediler mamalarını yerken etraflarındaki gürültüden ya da diğer evcil hayvanlardan rahatsız olabilirler. Sakin kalmaları için yemek yedikleri ortamın sakin ve sessiz olmasına dikkat edilmelidir.

Kedilerde Kusma ve Nedenleri konulu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: